Old Borsa Inn, Karaköy, İstanbul

Download this image

More from this collection

Related by When

Related by Where

Support Pastpin!

Where: Unknown

Try to find the spot where the photographer was standing.

When: Unknown

Try to find the date or year when this image was made.
Under the leadership of Adnan Menderes, the Democrat Party introduced the law “Public Works and Confiscation” in 1956, within the scope of the İstanbul Zoning Project. This extensive zoning program was presented as a solution to the excessive traffic problem in the city, to provide public spaces around historic building, and to enable the restoration of monumental buildings. The project design included large boulevards that would pass through historical areas such as Kemeraltı Street between Karaköy and Tophane. Karaköy was transformed by the connection of its six main streets to one square, with historical buildings such as Old Borsa Inn and Merzifonlu Kara Mustafa Paşa Mosque, designed by Raimondo D’aronco, being eradicated.
Ultimately the implimentation of this law led to the dereliction of more than ten thousand Buildings.

SALT Research, Photography Archive and Ali Saim Ülgen Archive


Adnan Menderes liderliğindeki Demokrat Parti hükümeti, 1956’da İstanbul İmar Projesi kapsamında yeni bir imar kanunu, bir süre sonra da istimlak kanunu çıkardı. Geniş kapsamlı bu imar operasyonuna gerekçe olarak, kent içi trafiğin rahatlatılması, meydan ve camilerin çevrelerinin açılması ve dinî yapıların restore edilmesi gerekliliği gösterildi. Tarihsel dokunun yoğun olduğu yerlerden geçecek geniş bulvarların öngörüldüğü proje için, aralarında tarihî eserlerin de olduğu 10 binden fazla yapı istimlak edilerek yıkıldı. Karaköy-Tophane arasında kalan Kemeraltı Caddesi ve Karaköy-Azapkapı bağlantısı bu proje kapsamında hayata geçirildi. Altı ana caddesinin bir meydana bağlanması suretiyle dönüştürülen Karaköy’de, Eski Borsa Hanı ve Raimondo D’aronco tarafından tasarlanmış olan Merzifonlu Kara Mustafa Paşa Camii başta olmak üzere birçok tarihi yapı yok edildi.

SALT Araştırma, Fotoğraf Arşivi ve Ali Saim Ülgen Arşivi

Info:

Owner: SALT Research
Source: Flickr Commons
Views: 4642
saltaraştırma saltresearch saltonline karaköyyıkım karaköyyıkımları menderesyıkımları istanbulimarprojesi karaköymeydanı eskiborsahan nordsteinhan yolgenişletme yıkım istimlak karaköydemolition eskiborsainn oldborsainn nordstein demolition expropriation confiscation galata karaköy eskigalata oldgalata eskiistanbul oldistanbul istanbul

Add Tags