Ankara 19 Mayıs Stadium Construction

Download this image

More from this collection

Related by When

Related by Where

Research Help!

Where: Unknown

Try to find the spot where the photographer was standing.

When: Unknown

Try to find the date or year when this image was made.
Ankara 19 Mayıs Stadium, designed by Paolo Vietti-Violi who is also the architect of İnönü Stadium, opened in 1936. The structure is symbolic for the Early Republican Period in a functional, socio-cultural way, for it was the first project of its kind in Turkey. The initial international competition for the project was for a sports complex and the winning project of Vietti-Violi proposed not only a stadium, but a group of buildings consisting of an athletics stadium, a hippodrome, a velodrome, training areas for team sports, tennis courts, a gym, two swimming pools, changing rooms, club buildings, a polygon and open-air areas for the audience. The project was designed for the Balkan Olympics with a capacity of 25,000. In 2008 discussions began to replace the stadium with a larger one that would be able host 40,000, or with a large park and open-air spaces. Today, the future of the stadium remains uncertain.

SALT Research, Ali Saim Ülgen Archive


İnönü Stadı’nın da mimarı olan Paolo Vietti-Violi tarafından tasarlanan ve 1936’da açılan Ankara 19 Mayıs Stadyumu, hem sosyo-kültürel hem de fonksiyonel açıdan Erken Cumhuriyet Dönemi için sembolik bir önem taşır. 1933’te, Ankara’da kapsamlı bir spor tesisi yapılması için uluslararası bir yarışma düzenlendi. Vietti-Violi’nin birinci seçilen projesi yalnızca bir stadyum değil, atletizm stadyumu, at yarışları ve askeri yürüyüşler için hipodrom; velodrom, rugby, futbol, basketbol gibi takım sporları için antrenman sahaları ile tenis kortları, jimnastik salonu, iki yüzme havuzu, soyunma odaları, sporcu ve kulüp binaları, atış poligonu ve seyirciler için düzenlenen açık alanları içeren bir yapı grubuydu. Bu bağlamda Türkiye’de türünün ilk örneğiydi. Balkan Olimpiyatları için 25.000 kişi kapasiteli tasarlanan, modernist üsluba sahip stadyumun üç açık ve bir kapalı tribünü vardı. Zamanla tüm tribünlerin üstü kapatıldı ve kapasite 19.125 olarak revize edildi. 2008’de, stadın yıkılması ve yerine 40.000 kişi kapasiteli yeni bir stat ya da park ve gezi alanları inşa edilmesi tartışmaları gündeme geldi. Ancak, yapının akıbeti hakkında hâlen nihai bir karar verilmedi.

SALT Araştırma, Ali Saim Ülgen Arşivi

Repository: SALT Research

Rights Info: This material can be used under Creative Commons Attribution-NonCommercial-NoDerivatives 4.0 International (CC BY-NC-ND 4.0) license.

Info:

Owner: SALT Research
Source: Flickr Commons
Views: 9404
saltaraştırma saltresearch saltonline ankara19mayısstadyumu 19mayısstadyumu 19mayısstadı stadyuminşaatı stadyum ankara19mayısstadium constructionofstadium stadium paoloviettivioli balkanolimpiyatları balkanolympics 1933 ankara

Add Tags