Hilton Hotel, İstanbul

Download this image

More from this collection

Related by When

Related by Where

Research Help!

Where: Unknown

Try to find the spot where the photographer was standing.

When: Unknown

Try to find the date or year when this image was made.
İstanbul Hilton, the first five star hotel in Turkey, opened in 1955. The building was designed by the American architecture office Skidmore, Owings & Merrill in 1952. The local consultant and the participating architect was Sedad Hakkı Eldem. Eldem was expected to incorporate vernacular elements to the design. With its entrance canopy resembling a flying carpet, the Hilton is considered to be one of the great examples of “International Style.” The hotel broke the flow of Park No. 2 by disconnecting Taksim Gezi Park from Maçka Park so undermining the zoning plan of Henri Prost.

SALT Research, Söylemezoğlu Archive


Türkiye ve İstanbul’un ilk beş yıldızlı oteli olan Hilton Oteli 1955’te açıldı. Otel 1952’de, Amerikan mimarlık ortaklığı Skidmore, Owings, Merill tarafından tasarlandı. Tasarım ve yapım sürecinde Sedad Hakkı Eldem yerel danışman ve katılımcı mimar olarak görev aldı. Eldem’den, “Enternasyonal Üslup”un en önemli örneklerinden biri olarak kabul edilen otelin tasarımına yerel unsurlar katması beklenmekteydi. Girişte yer alan ve uçan halı simgesini çağrıştıran dalgalı saçak buna bir örnektir. 1930’ların sonunda Henri Prost’a yaptırılan İstanbul nazım planı dâhilinde bulunan ve Taksim Gezi Parkı ile Maçka Demokrasi Parkı arasında uzanan 2 no’lu park alanının sürekliliği otelin inşaatı ile koptu, park ikiye bölündü.

SALT Araştırma, Söylemezoğlu Arşivi

Info:

Owner: SALT Research
Source: Flickr Commons
Views: 4714
saltaraştırma saltresearch saltonline hiltonoteliarazisi hiltonoteli otel hilton 1955 skidmoreowingsmerill sedadhakkıeldem enternasyonelüslup henriprost istanbulnazımplanı hiltonistanbul hiltonconstructionfield hiltonhotelistanbul 2nolupark taksim harbiye taşkışla istanbul hiltonhotel

Add Tags